Home Intencje Informator Historia Galeria Kontakt
 
 

Rys historyczny

HISTORIA  PARAFII  P.W. Św. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ

W  POGRZYBOWIE

Pogrzybów – wieś dominalna i parafia należą do grona najstarszych miejscowości Regionu Ostrowskiego. Swoimi początkami wieś i parafia sięgają na pewno pierwszych lat XIII wieku. Miejscowość Pogrzybów ,,Gribovo’’ wspomina już z 1213 r. dokument fundacyjny Księcia Wielkopolskiego Władysława Odonica i Rycerza Wierzbięty dla Klasztoru Cystersek w Ołoboku. Parafia Pogrzybów od początku swego istnienia była bardzo rozległa. Do parafii kiedyś należały: Bieganin, Głogowa, połowa Korytnicy, Raszków, Raszkówek, a także należały i do dziś należą: Pogrzybów, Jaskółki, Jelitów, Niemojewiec, Przybysławice, Radłów, Rąbczyn, Świeligów, Walentynów.

KOŚCIOŁY  PARAFII    

POGRZYBÓW

Pierwszy kościół – nie wiadomo kiedy powstał i jak wyglądał pierwszy kościół parafialny w Pogrzybowie. Kościół Karnkowskich - powstał w XVI w. Ufundował go kolejny dziedzic Pogrzybowa Adam Junosza Karnkowski. Była to świątynia drewniana.Ten kościół jak podaje w roku 1684 Bp. Ignacy Gninski był piękny. Na zewnątrz dobrze utrzymany, a wewnątrz pięknie ozdobiony. Miał drewniany sufit i podłogę. Nosił ten sam co dziś tytuł św. Katarzyny – panny i męczenniczki z Aleksandrii. Obraz tej świętej był w ołtarzu głównym. W kościele znajdowały się dwa inne ołtarze ze słynącymi łaskami obrazami: -po stronie ewangelii z wizerunkiem ”Matki Boskiej’’, po stronie lekcji wizerunkiem „Chrystusa Ukrzyżowanego’’. W tym kościele były liczne wota, które wymieniają akta wizytacyjne; srebrna korona w kształcie mitry, srebrna korona na obraz Matki Bożej, srebrne promienie, dłonie oraz jedna noga, srebrny miecz i wota w formie tabliczek. Kościół był wyposażony także w drogocenne srebrne i złote parlamenty liturgiczne z czego najwartościowszym był piękny srebrny krzyż w części pozłacany z szlachetnymi rubinami oraz piękne szaty liturgiczne bogate haftowane złotem. Świątynia posiadała także dobrze brzmiące organy i trzy dzwony, z których dwa były umieszczone w dzwonnicy znajdującej się obok kościoła, a jeden na drewnianej wieży.

Murowany kościół Karnkowskich – ufundował go Rafał Karnkowski, dziedzic Dominium w Pogrzybowie. Został wybudowany w latach 1806 – 1809. Architektem i budowniczym był Teodor Sulkowski z Raszkowa. Świątynia jest budowlą jednonawową na podstawie prostokąta orientowaną na zachód z okazałą fasadą wschodnią, składającą się z dwóch części. Na fasadzie umieszczono nad bramą wejściową do kościoła tablicę erekcyjną. Fasada składa się z trzech kondygnacji; pierwsza – ozdobiona jest trzema płaskorzeźbami w kształcie medalionów św. Piotra i Pawła i płaskorzeźbą symboli  papieskich; druga – ozdobiona jest dwoma rzeźbami drugorzędnych patronów kościoła „świętych Walentego i Antoniego Padewskiego”; trzecia- rzeźbą  kamiennego krucyfiksu. Na szczycie fasady znajduje się kamienna figura św. Katarzyny z Aleksandrii patronki kościoła z mieczem i kołem młyńskim. Na południowej stronie nawy nad wejściem do byłej krypty grobowej znajduje się pięć tablic grobowych. Świątynia konsekrowana -1865 r.- sufragan poznański Bp. Franciszek Stefanowicz.

WNĘTRZE KOŚCIOŁA  

Ołtarz główny – wykonany w stylu klasycystycznym ze stiuku. W ołtarzu głównym znajduje się płócienny obraz ,,Zaślubiny św. Katarzyny’’ i dwie figury biskupów (rzeźba drewniana).        

Ołtarze boczne – ołtarz św. Walentego i św. Antoniego Padewskiego oraz dwa ołtarze  wnękowe ,,Najświętszego Serca Pana Jezusa’’ i św.,,Józefa’’. Przy bocznych ołtarzach znajdują się także płaskorzeźby czterech Ewangelistów.
Ambona – stiukowa przyozdobiona medalionami; głową ,,Umęczonego Chrystusa’’ i ,,Matką Bożą’’ .

Chrzcielnica – pochodzi z XVII w. i została wykonana z drewna lipowego.

Organy  – obecne organy pochodzą z Liceum Pedagogicznego z Sulechowa. Posiadają 13 rejestrów, 2 manuały i pedał. Wykonane zostały w 1911r. przez firmę Volnera.
Nawa główna- Fresk sufitowy ,,Trójca Święta’’ z 1947r.,

Prezbiterium- fresk sufitowy ,,Madonna z Dzieciątkiem na kolanach’’ z 1947 r.Pod chórem znajdują się ufundowane przez ks. prob. Piotra Chmielewskiego  tablice pamiątkowe (1 -ku uczczeniu dwusetnej rocznicy zwycięstwa Króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem z 1883r; 2 - na cześć Tadeusza Kościuszki naczelnika powstania z r.1901) , a także dwie tablice herbowe w kształcie rycerskich tarcz (1- z godłem Orła Rzeczypospolitej, 2- z herbem Litewskiej Pogonii).

RADŁÓW

Po długoletnich staraniach ks. Antoni Pietrzykowski w latach osiemdziesiątych XX w. otrzymał pozwolenie na budowę kościoła filialnego w Radłowie. Otrzymał on wezwanie N.M.P Królowej Różańca Świętego.

PROBOSZCZOWIE PARAFII

Ks. Klemens – XIII w.,

Ks. Maciej prob. i Ks. Mikołaj wikariusz – XIV w.,

Ks. Wojciech Dracho – 1456r.,

Ks. Mikołaj Pogrzybowski – 1465r.,

Ks. Tolibowski – 1714r.

Ks. Leopold Irzydzki -1825r.,

Ks. Piotr Chmielewski – 1864 -1915r.,

Ks. Piszczygłowa (administrator),

Ks. Józef Ludwik -1915 – 6.X.1941 – (Dachau),

Ks. Stanisław  Helak

Ks. Florian Jaskulski – 1.X.1964 -31.VIII.1967r.,i Ks. Alfred Wittke wikariusz -1.VIII.1964r.,

Ks. kan. Antoni Pietrzykowski – 1.IX.1967 – 30.VI.1996r. i wikariusze:

Ks. Adam Kosmała 1.VII.1990 – 30.VI.1992r., Ks. Andrzej Burhardt  – 1.VII.1992 – 30.VI.1996r.,

Ks. Grzegorz Stanisław  Ignor - 1.VII.1996r. – Ks. Krzysztof Gabryelczyk 1996 – 1997r.,

 

 

HomeInformacjeHistoriaGaleriaKontakt
© Parafia Pogrzybów