Home Intencje Informator Historia Galeria Kontakt

Jan Kosik - Wielki skromny człowiek.

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w dniu 28 czerwca 2008 r. zmarł

Ś.P.

Prof. dr hab. Jan Kosik

Profesor Jan Kosik urodził się w Świeligowie w dniu 14 czerwca 1919 r. Przed rozpoczęciem II Wojny Światowej studiował w Szkole Morskiej, a w czasie wojny służył w polskiej i brytyjskiej marynarce wojennej. Za swoją służbę odznaczony został Krzyżem Walecznych oraz innymi odznaczeniami.

Po zakończeniu wojny odbył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, a także w Law School of Harvard University, gdzie uzyskał tytuł Master of Laws. Swoją drogę zawodową związał z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie na Wydziale Prawa był zatrudniony od 1951 do 1990 r. W 1957 r. uzyskał stopień naukowy doktora, a w 1961 r. – doktora habilitowanego. Od 1969 r. do 1990 roku kierował Zakładem Prawa Cywilnego i Prawa Międzynarodowego Prywatnego. W latach 1962 – 1964 był prodziekanem, a w latach 1964 – 1972 – dziekanem Wydziału Prawa i Administracji. Dzięki wybitnym talentom organizacyjnym i wielkiemu osobistemu zaangażowaniu położył ogromne zasługi dla rozwoju Wydziału.

Profesor Jan Kosik pełnił wiele funkcji naukowych i społecznych na Uniwersytecie i poza nim. Zasiadał w Komitecie Nauk Prawnych PAN, był członkiem Zarządu Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, Senatorem Uniwersytetu i inicjatorem budowy Biblioteki Uniwersyteckiej.

Bogaty dorobek naukowy i rozległe zainteresowania badawcze pozwalają zaliczyć Profesora Jana Kosika do grona znakomitych polskich cywilistów XX wieku. Był wybitnym znawcą problematyki odpowiedzialności deliktowej, ochrony dóbr osobistych, prawa spadkowego oraz wielu innych działów prawa prywatnego. Przede wszystkim jednak był nauczycielem i opiekunem wielu pokoleń wrocławskich prawników, którym dawał przykład nie tylko pracowitości i rzetelności naukowej, ale także odwagi, prawości i skromności.

Nabożeństwo żałobne odbyło się w dniu 2 lipca 2008 r. o godz. 11.00 w Kościele Parafialnym w Pogrzybowie k. Ostrowa Wlkp.

Tekst : Dziekan i Rada Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

HomeInformacjeHistoriaGaleriaKontakt