DomowaSzukajDomowa

                              

Ustaw stronę redakcji Opiekuna jako domową. Dodaj stronę  redakcji Opiekuna do "Ulubionych". Prześlij adres tej strony znajomym. Napisz do nas. Wydrukuj.

 Opiekun edycja internetowa Wśród najstarszych w diecezji

 Dziś

Spis

Domowa
W górę
Archiwum
Redakcja
Historia Pisma
Promyk Radości
Dodatki specjalne
Publikacje Opiekuna
Program Duszpasterski
Humor Fenixa
Galeria Opiekuna


Piszą u nas

 

Pod naszym patronatem
Rekolekcje z Opiekunem
Diecezja w Internecie

800. rocznica powstania Kościoła w Pogrzybowie

Wśród najstarszych w diecezji

---------- Renata Jurowicz ---------

      W położonym na trasie pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim, a Raszkowem Pogrzybowie istnieje jedna z najstarszych parafii diecezji. W czerwcu obchodziła ona 800. rocznicę powstania i 200. rocznicę wybudowania parafialnego kościoła.
   Historycy podają, że parafię pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pogrzybowie erygowano najpóźniej w XIII wieku. Jej pierwszym proboszczem znanym z imienia był ks. Klemens. Do momentu przejęcia przez Niemców dominum pogrzybowskiego w XIX wieku patronami, którzy pomagali w utrzymaniu i rozwoju parafii byli Wierzbici herbu Janina, rodzina Pogrzybowskich, Karnkowskich oraz Niemojowskich. Obecnie istniejący kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest trzecią z kolei pogrzybowską świątynią. Pierwszą wybudowano nie wiadomo kiedy, natomiast fundatorem drugiej drewnianej był w XVI wieku dziedzic Pogrzybowa Adam Junosza Karnkowski. Kiedy spłonęła, na jej miejscu Sylwester Karnkowski ufundował murowany kościół. Po jego śmierci w latach 1805 – 1809 został on wykończony przez Rafała Karnkowskiego oraz poświęcony. Jego architektem i budowniczym był Teodor Sułkowski z Raszkowa. W połowie lat sześćdziesiątych XIX wieku kościół konsekrował sufragan poznański bp Franciszek Stefanowicz. W ołtarzu głównym znajdował się obraz „Zaślubiny św. Katarzyny” i dwie figury biskupów. Na zewnątrz fasadę ozdobiono m. in. dwoma rzeźbami drugorzędnych patronów kościoła świętych Walentego i Antoniego Padewskiego. Natomiast na szczycie fasady znajduje się kamienna figura św. Katarzyny z Aleksandrii, z mieczem i kołem młyńskim.
    Poprzez wieki o pogrzybowską świątynię dbali kolejni proboszczowie i wierni z okolicznych miejscowości należących do parafii. Obecnie są to mieszkańcy Pogrzybowa, Jaskółek, Jelitowa, Niemojewca, Przybysławic, Radłowa, Rąbczyna, Świeligowa i Walentynowa. W sumie 2850 wiernych. W szczególnej pamięci starszych parafian pozostał proboszcz ks. Józef Ludwik, który jako polski patriota podczas II wojny światowej aresztowany przez Niemców zginął w obozie w Dachau. Natomiast młodsi wspominają proboszcza ks. Antoniego Pietrzykowskiego. To dzięki zaangażowaniu jego i wiernych w 1984 roku rozpoczęto budowę kościoła filialnego pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Radłowie. Pomimo wielu trudności ukończono ją w ciągu zaledwie pięciu lat. Kościół poświęcił ówczesny biskup poznański ks. bp Stanisław Napierała.
   W 1996 roku następcą ks. Pietrzykowskiego został obecny proboszcz ks. Grzegorz Ignor. - W parafii aktywnie działa Rada duszpasterska i ekonomiczna. Przy kościele w Radłowie liczy ona 5 osób, tutaj 10. To oni gospodarzą pieniędzmi ze składek w drugą niedzielę miesiąca, czyli tzw. budowlaną. Spotykają się najczęściej raz w miesiącu i zastanawiają się na co zostaną przeznaczone zebrane pieniądze – mówi Ksiądz Proboszcz. W parafii angażują się także sołtysi, rodziny kapłanów pochodzących z jej terenu, a także wielu wiernych. Działają grupy duszpasterskie: Róże różańcowe, 30 ministrantów, lektorska oraz Akcja Katolicka. Dwa razy do roku na święta zespół charytatywny zbiera i rozwozi dary dla potrzebujących. - Natomiast od dwóch lat wśród rolników zbieramy dary z płodów ziemi na seminarium i zawsze odwozimy tam około 2 ton – kontynuuje ks. Ignor.
   W pracy duszpasterskiej Księdzu Proboszczowi pomaga ks. emeryt Jerzy Krajka, który co roku organizuje pielgrzymki w Polskę. W tym roku pogrzybowscy parafianie pojadą na Górę św. Anny, potem do sanktuariów położonych w Kotlinie Kłodzkiej. Natomiast w kościele w Radłowie ks. Krajka jest inicjatorem, budowniczym i organizatorem żywej szopki bożonarodzeniowej. W prace nad nią włączają się aktywnie parafianie.
   Trzy lata temu z inicjatywy Księdza Proboszcza i ówczesnego burmistrza Stanisława Koczury powołano dwunastoosobowy Komitet obchodów jubileuszu 800-lecia parafii i 200 - lecia kościoła. Jego głównym celem było przygotowanie kościoła w Pogrzybowie do zbliżającego się jubileuszu. Prace podzielono na etapy. Najpierw na zewnątrz świątyni udało się wyremontować jej fasadę i grotę przykościelną. Później wymieniono rynny na miedziane, pomalowano kościół na zewnątrz, wykonano granitowe schody i wejściowe progi, zbudowano kanalizację deszczową wokół świątyni, ułożono nowy chodnik, uzupełniono tynki i pomalowano parkan przy kościele oraz zamontowano granitowe blaty do kapliczek przykościelnych. Na fasadzie kościoła zamontowano specjalne zabezpieczenie przed ptactwem. Natomiast we wnętrzu wykonano remont podłóg, zmodernizowano instalację elektryczną, pomalowano kościół. Prezbiterium dostosowano do wymagań przepisów liturgicznych, dlatego zmieniono ołtarz soborowy, ufundowano nowe meble dębowe, sedilia dla celebransa i asysty, nową ambonkę do liturgii słowa Bożego, małą ambonkę do liturgii przewodniczenia. Odrestaurowano całą stolarkę w kościele. Z racji jubileuszu ufundowano także okolicznościową tablicę pamiątkową, na której umieszczono napis „Fundatorom i budowniczym świątyni parafialnej. 17 czerwca 2007 roku”. Została ona zawieszona na murach świątyni. Natomiast przy kościele ustawiono rzeźbę – popiersie papieża Jana Pawła II autorstwa rzeźbiarza Piotra Chmielowa z Franklinowa. Jak podkreśla komitet to wszystko udało się wykonać dzięki ofiarności i zaangażowaniu parafian.
   Uroczystością dziękczynną, wieńczącą 800 lat istnienia parafii, była Eucharystia sprawowana 17 czerwca przez ks. bpa Stanisława Napierałę. Tego dnia Ordynariusz udzielił także 146 młodym ludziom sakramentu bierzmowania oraz poświęcił pamiątkową tablicą, rzeźbę Ojca Świętego i odnowiony kościół. W homilii Ksiądz Biskup między innymi podkreślił wartość istniejącej od 800 lat parafii jako części Kościoła Jezusa Chrystusa oraz 200-letniej świątyni jako miejsca zgromadzania się żywego Kościoła. Natomiast dziękując wiernym za dzieło odnowienia kościoła ogłosił nominację ks. proboszcza Ignora na kanonika honorowego kapituły konkatedralnej w Ostrowie Wielkopolskim. W liturgię włączyli się przedstawiciele parafian, Komitetu obchodów jubileuszu, Rady parafialnej, dzieci, młodzież bierzmowana, chór z Domu Kultury w Raszkowie oraz Orkiestra dęta z Mikstatu. Obecni byli m.in. księża dekanatu ostrowskiego i raszkowskiego na czele z ks. infułatem Tadeuszem Szmytem, kapłani związani z pogrzybowską parafią, przedstawiciele władz samorządowych gminy Raszków i Ostrowa Wielkopolskiego, Wydziału Ochrony Środowiska, Sejmu RP oraz wojewódzki konserwator zabytków.
Chociaż uroczystość jubileuszowa już się zakończyła Ksiądz Proboszcz wraz z parafianami planują następne prace. – Chcemy jeszcze wykonać złocenia ołtarzy, potem wymienić dach na plebani – stwierdza ks. kanonik Ignor.


Poprzednia Domowa Następna

Copyright 2007 JoWaL